Očkování proti pneumokokům
Očkování proti pneumokokům - vakcína Prevenar 13

CO JE PNEUMOKOK
Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je kulovitá bakterie, která má na svém povrchu pouzdro složené z cukrů – polysacharidů. Podle variant polysacharidového obalu lze dnes najít více než 90 podtypů bakterie, které se označují různými čísly a písmeny. Uvádí se, že jen některé sérotypy vyvolávají pneumokoková onemocnění a že 13 nejběžnějších typů je odpovědných minimálně za nejméně 50 až 76 % (v závislosti na zemi) invazivních pneumokokových onemocnění u dospělých.
Osídlení nosohltanu u bacilonosičů
Pneumokok je běžně přítomen v nosohltanu u nejméně 10 % zdravých dospělých a pravděpodobně až u 60 % malých dětí. Bakterie se přenáší kapénkovou infekcí, například kašlem nebo kýcháním. Inkubační doba (tedy doba mezi nákazou a vznikem prvních příznaků) se odhaduje na 1 až 3 dny. Zdrojem infekce je buď nemocný člověk s pneumokokovou infekcí, nebo bacilonosič.
Prolomení imunity vede k onemocnění
Onemocnění, které pneumokok vyvolává, je pak většinou následkem porušení obranyschopnosti organismu. Příkladem může být oslabení při virovém infektu, který poškozuje výstelku sliznic (epitel) a umožňuje pneumokokům invazi do tkání.
Invaze pneumokoků vyvolává celková onemocnění
Jakmile se dostane pneumokok do tkání dýchacích cest a dále do plicních sklípků, nemá už daleko k proniknutí do krevního oběhu. Pokud se baktérie při pneumokokovém onemocnění dostanou do krve, pak mohou být zaneseny na mozkové pleny, srdeční chlopně nebo do kloubů.
Pneumokok se z nosohltanu může dostávat také do vedlejších dutin nosních nebo do středního ucha a způsobovat zde hnisavé záněty. Ze středního ucha se pneumokok může dostat na kost lebeční nebo na mozkové pleny.
Při průniku pneumokoků do krevního oběhu dochází k celkovým nákazám, které jsou velmi závažnými a život ohrožujícími stavy. Navíc mohou zanechávat celoživotní následky, přičemž často mohou onemocnět naprosto zdravé děti.
PRV-2018.01.084


INVAZIVNÍ PNEUMOKOKOVÁ ONEMOCNĚNÍ U DOSPĚLÝCH
Pneumokoková onemocnění jsou celosvětovým problémem, podle údajů WHO (Světové zdravotnické organizace) z roku 2005 na ně zemře 1,6 milionu lidí na celém světě každý rok. Dalším problémem je zvyšující se odolnost pneumokoků vůči antibiotikům, což znesnadňuje léčbu těchto infekcí.
Rizikové skupiny jsou malé děti a senioři
K pneumokokovým onemocněním jsou nejnáchylnější malé děti do dvou let věku, senioři nad 65 let a lidé s oslabenou imunitou. Ve zvýšeném riziku pneumokokového onemocnění jsou také osoby s chronickým onemocněním (například chronická obstrukční plicní nemoc, chronické onemocnění ledvin nebo jater, chronické onemocnění srdce, diabetes). Rizikovými faktory jsou též alkoholismus a kouření. Pneumokokový zápal plic může být život ohrožujícím stavem.
Pneumokok způsobuje závažná onemocnění, ale ne vždy
Pneumokoky se běžně vyskytují v ústech a nosohltanu a tvoří součást běžné ústní flóry. Ale ve chvíli, kdy se poruší obranný mechanismus sliznice (například poraněním nebo virovým zánětem), pneumokoky se mohou šířit do oblastí, kde se za normálních okolností nevyskytují, a vyvolat tam infekci. Pokud infekce zůstane omezená na danou lokalitu (například střední ucho nebo vedlejší nosní dutiny), jedná se o onemocnění lokalizované, ale pokud má člověk sníženou imunitu, bakterie se může dostat do krve, odkud je zanesena do plic, do mozku nebo způsobí sepsi (otravu krve) – potom mluvíme o invazivním pneumokokovém onemocnění.
PRV-2018.01.082
Zdroj: www.prevenar.cz/